Z čeho vaříme

Obiloviny

RÝŽE

královna obilnin, které vděčí velká část lidstva za přežití. Z planě rostoucí rýže, jejímž původním domovem je pravděpodobně jihovýchodní Indie, člověk vypěstoval nejméně jeden a půl tisíce různých sort. V Číně se rýže pěstuje již více než 5 000 let. Tato nejlépe vyvážená a lehce stravitelná potravina je významným zdrojem energie, protože obsahuje nejen složité cukry, ale i bílkoviny a všechny aminokyseliny potřebné pro růst a obnovu těla. Má velmi vhodný poměr sodíku a draslíku a je v ní i dostatek železa. Nehlazená rýže dodává zejména vitaminy skupiny B, které prospívají nervům. Rýže posiluje sílu vůle a uvádí v harmonii naši duši.

BULGUR

v páře krátce povařená naklíčená pšenice, která se po vysušení nadrtí. Je to dobře stravitelný a kvalitní zdroj vitality, ve kterém jsou škroby přeměněny na snadno využitelné cukry.

KUS-KUS

specialita arabské kuchyně – granulky vyrobené z kvalitní bílé nebo celozrnné mouky z tvrdé pšenice. Přednostně používáme kus-kus celozrnný.

ŠPALDA

se dostala do Evropy z jihozápadní Asie při stěhování národů před čtyřmi tisíci lety. Je to nenáročná obilovina, která rostla ve středověku i na úhorech. Obsahuje až dvojnásobek bílkovin než pšenice setá a poměrně vysokým obsahem hořčíku a vápníku prospívá kostem. Díky tenčí slupce se špalda rychleji uvaří a je lépe stravitelná než pšenice. Její předností je rovněž její původnost – na rozdíl od pšenice nebyla přešlechtěna. Pšenice zvítězila nad špaldou jen díky svým vyšším výnosům.

KUKUŘICE

prastará obilnina pocházející z Ameriky. Do Evropy ji na konci 15. století přivezl Kolumbus. Roste zejména v teplejších oblastech, proto patří především do letních jídelníčků. Je velmi vhodná pro děti. Podle východní medicíny působí dobře na srdce. Říká se, že kdo jí kukuřici, má radost v duši.

OVES

skromná obilnina, které nevadí chladnější podnebí a roste i v horských polohách. Když Římané přišli do starověké Germanie, byl oves pro germánské kmeny nejdůležitější potravinou. Oves se pěstuje téměř na celém světě a je stálou součástí jídelníčku zejména v Severní Americe, Velké Británii a v zemích severní Evropy. Oves má více tuku a bílkovin než jiné obiloviny a je proto vynikající pro děti i sportovce. Obsahuje mnoho vitaminů skupiny B. Z minerálů je výrazně zastoupený zinek, který má velký význam pro imunitu a pomáhá při problémech s pletí. Obsahuje také psychoaktivní sloučeniny, které mohou potlačit touhu po nikotinu.Oves patří k nemnoha obilninám, které při zpracování neztrácejí klíčky.

POHANKA

pochází z chladných stepí Ruska a je to potravina, která zahřívá. Přináší velmi silnou a kvalitní energii až do nitra buněk. Podporuje sexuální funkce a díky obsahu rutinu zpevňuje cévy.

QUINOA

(vyslovováno „kinwa“) aneb merlík chilský – posvátná plodina, kterou staří Inkové používali při náboženských obřadech. Malá šedobílá semena kultivovali indiáni ve vysokých polohách Peru, Bolívie a Ekvádoru. Dodnes z ní připravují velmi pevný, trvanlivý chléb, kaše a nealkoholický mošt. Quinoa obsahuje všechny základní aminokyseliny a je proto plnohodnotnou náhradou masa, vajec a mléka. Její lehce stravitelné zrno je ideálním letním pokrmem bohatým na vápník. Protože má velký podíl dobře stravitelných sacharidů, vitaminů a minerálů, používá se k výrobě náhražek mléka a dětské výživy.

Luštěniny

SÓJA

nejhodnotnější luštěnina, která se začala pěstovat před 3000 lety v Číně, kde ji nazývají „Žlutý poklad“ nebo „Přináší štěstí“. V roce 1737 oficiálně zavedl sojové boby do inventáře rostlin v Evropě švédský botanik Carl von Linné. Sója má mimořádně vysokou výživnou hodnotu a neobyčejnou mnohostrannost užití. Sojové boby obsahují více plnohodnotných bílkovin než maso. Vyrábí se z nich mnoho produktů, které jsou chutnější a lépe stravitelné než samotné boby – sojové mléko, sojové sýry, tvaroh , fermentované sojové omáčky, „sojové maso“. Sója je kouzelný Popelčin střevíček ve výživě – obsahuje téměř všechno, co tělo potřebuje. Její vysoký obsah vitaminů B1 a B3, lecitinu, vápníku a hořčíku prospívá nervům a mozku. Zatímco maso a velká část běžných potravin tělo překyseluje, sója je zásadotvorná.

TOFU

jemný tvaroh ze sojového mléka. Lze jej různě ochucovat i udit a připravovat z něj pokrmy sladké i slané včetně majonéz. Tofu nahradí maso stejné váhy, přičemž je lépe stravitelné, neobsahuje cholesterol a má málo kalorií. Je bohatým zdrojem vápníku. Cítíme se po něm svěže a čile a pmalu uvolňovaná energie dává schopnost vytrvale pracovat fyzicky i duševně.

TEMPEH

sýr z vařených sojových bobů fermentovaných speciální bakteriální kulturou (Bakteri Rhyzopus Oligosporus). Je nejhodnotnější ze sojových výrobků. Obsahuje všechny aminokyseliny jako komplexní bílkovina, neobsahuje cholesterol, je bohatý na lehce vstřebatelné minerály a dodá nám i vitamin B12, který rostlinná strava postrádá. Tempeh je velice sytý.

SOJOVÉ MLÉKO

zná Čína jako rostlinný bílkovinný nápoj již dva tisíce let. V Japonsku i v Číně se prodává podobně jako u nás mléko kravské. Má všechny výše uvedené přednosti sóji a je lehce stravitelné. Doporučuje se i jako výživa pro kojence (má stejné množství vápníku jako mateřské mléko a na rozdíl od kravského mléka obsahuje železo).

SOJOVÉ OMÁCKY

tradiční japonské výrobky na dochucování pokrmů bez chemických přísad. Vyrábějí se fermentací ze sojových bobů, mořské soli a rýže nebo ječmene. Jejich zrání trvá několik měsíců. Obsahují enzymy, které pomáhají trávení a bakterie, které čistí zažívací trakt.

CIZRNA

aneb římský hrách – výživná luštěnina s jemně oříškovou chutí, která je důležitou součástí arabské, indické i čínské kuchyně. Mimo jiné má vysoký obsah vápníku, železa a zinku.

FAZOLE

luštěnina mnoha podob, nejrůznějších velikostí a barev. Byla nalezena ve starých hrobech v Peru i v prehistorických sídlištích Severní Ameriky. Je doma ve Střední Americe, na mexických náhorních pláních i na Antilských ostrovech. Počátkem 16.století se díky španělských objevitelům „Nového světa“ dostaly fazole do Španělska a od 17.století se vítězně šířily po Evropě. O jejich popularitě svědčí staré fazolové slavnosti pořádané kdysi každoročně 5.ledna ve Francii, Anglii, Holandsku a Porýní. Fazole byly pro velkou část obyvatel Evropy a Ameriky hlavním zdrojem bílkovin. Spisovatel Umberto Ecco napsal, že „naši civilizaci zachránily fazole“.

Koření

Když Vám v rámci české kuchyně nabídneme pokrm z brambor, zelí a mrkve, oceníte ho jen v případě, že jste velice hladoví nebo velmi asketičtí. Jestliže ze stejných surovin připravíme indické sabdží, pravděpodobně na něj přijdete i příště. V čem je rozdíl? Indická kuchyně používá velkou škálu koření, které dá zajímavou chuť i velmi jednoduchému jídlu. Koření pomáhá trávení – proto se po takovém jídle cítíme příjemně a lehce. Koření má léčivé účinky, vyvažuje energie v těle, harmonizuje nás. Koření obsahuje i bílkoviny, tuky, škroby a minerály a působí antisepticky. Z velké škály koření zde uvádíme jen ta méně známá a v kuchyni Laibonu zvláště oblíbená.

BOBKOVÝ LIST –lat. Laurus nobilis, angl. Bay Leaf

Je zahřívající, podporuje chuť k jídlu, pomáhá trávit tuky, je dobré antiseptikum a je prospěšný zejména u diabetes.

CHILLI – lat. Capsicum frustencens, angl. Chilli

Chilli je silně posilující, zvýšením množství žaludečních kyselin působí antibakteriálně, podporuje trávení, čistí dýchací cesty, pomáhá při léčbě kašle a rýmy a povzbuzuje krevní oběh. V našich klimatických podmínkách používáme chilli střídmě, ale v malém množství je i pro nás prospěšné. Je to jediné ostré koření, které řadí jóga mezi potraviny satvické, t.j. vhodné na cestě duchovního rozvoje.

DŽÍRA či KUMIN – lat. Cuminum cyminum, angl. Cumin

Džíra harmonizuje, podporuje chuť k jídlu, celkově posiluje, prospívá očím a léčí nespavost. Je součástí téměř všech směsí koření a patří k základním kořením, které používáme při přípravě sabdží .

HOŘČIČNÉ SEMÍNKO ČERNÉ – lat. Brassica nigra, angl. Mustard Seeds

Hořčičné semínko je první koření, které dáváme při přípravě jídla do horkého oleje, protože výrazně usnadňuje trávení tuků

HŘEBÍČEK – lat.Eugenia caryophylata, angl. Cloves

Hřebíček dodává životní sílu, reguluje vnitřní teplotu, posiluje srdce a prokrvení těla, dezinfikuje, čistí a hojí. Zlepšuje trávení a zbavuje tělo toxických látek.

KARDAMOM– lat. Elettaria cardamomum, angl. Shelser Cardamon

Kardamom podporuje trávení, udržuje laskavou a příjemnou mysl a povahu, posiluje paměť.Je vhodný do všech sladkých jídel, protože v těle vyrovnává překyselující účinky cukru.Ze stejného důvodu je dobré jej přidávat do kávy. Jako součást směsí koření, zejména v Indii oblíbené a hojně užívané garam masály a karí, se přidává i do slaných jídel.Vynikající paměť dosáhneme, budeme-li každý večer pít sklenici mléka povařeného se špetkou mletého kardamomu a po částečném zchladnutí oslazeného medem.

KARI LIST – lat. Laurus nobilis, angl. Curry Leaf

Silně aromatický list s příjemnou a zajímavou chutí, jemně nahořklou a svíravou. Pomáhá při tvorbě červených krvinek. Kari list je základem pro směsi koření jako jsou „karí“ nebo „garam masála“. Je to neutrální koření, které můžeme používat po celý rok.

KURKUMA– lat. Curcuma longa, angl. Turmeric

Ájurvéda ji používá jako základní lék k čištění krve. V indické kuchyni se používá všude tam, kde se užívá sůl. Má dezinfekční a protizánětlivé účinky a pomáhá i při léčení žloutenky.Pokrmům dodává zlatožlutou barvu.

LIBEČEK – lat. Levisticum officinale, angl. Lovage

Libeček povzbuzuje trávení a chuť k jídlu, podporuje činnost srdce a jater a působí jako jemné afrodisiakum.

PAPRIKA – lat. Capcisum annuum, angl. Sweet Pepper

Podporuje chuť k jídlu, zvyšuje fyzickou a duševní svěžest a prokrvení tkání.

SKOŘICE – lat. Cinnamonum zeylanicum, angl. Cinnamon

Skořice přináší do těla teplo, zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, čistí krev, je protizánětlivá a má blahodárný vliv na mozek. Působí jako afrodisiakum.

ZÁZVOR – lat. Zingiber officinalis, angl. Ginger

Zahřívající koření, které podporuje trávení a vstřebávání, výborné při nachlazení, zrychluje tep, zlepšuje krevní oběh a čistí krev i tělo.

GARAM MASALA

jedna z nejznámějších indických směsí koření, označovaná jako královské koření. Je oteplující – garam znamená horká. Používáme ji do zeleninových sabdži.

Různé

KARAMEL

je nejvhodnější a velmi chutná úprava řepného cukru. Na rozdíl od bílého cukru je zásadotvorný a při trávení neubírá organismu minerály. Karamel doporučoval na slazení legendární léčitel páter Ferda.

OLIVOVÝ OLEJ

je jedním z nejlepších stolních olejů s vysokou výživnou hodnotou. Má uklidňující a osvěžující účinky na kůži a vynikající účinky na trávení.

AVOKÁDO

pochází z Jižní Ameriky. Ovoce s nejvyšším obsahem tuků, které jsou velmi dobře stravitelné. Je bohaté na lecitin jenž vyživuje mozek, minerály i vitaminy. Avokádo dodává ty nejlepší bílkoviny, nejjemnější tuky a nejzdravější sacharidy. Doporučuje se kojícím matkám.